GRES T-PIECE 45° BENOR DN250/150MM D/S CL 160 N
Code GRESRT25154
Code GRESRT25154
Brand Euro Sweillem
Reference 16008
Unit pieces
Product model Reducer T-piece clay
Availablility
Availablility
  • Geel
  • Hasselt
  • Herent
  • Oostakker
  • Zedelgem
Description
Stoneware T-joint (clay), manufactured from glazed high-quality fired clay, supplied with sealing.
Full description
Documents
  • Geel
  • Hasselt
  • Herent
  • Oostakker
  • Zedelgem
Full description
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)
  • Aartselaar
  • Hamme
  • Hoogstraten
  • Tielt
Product information
(Well informed)
Description
(In detail)
Pros and cons
(According to our consultants)
  • Durable and environmentally friendly natural product
  • Impact-resistant
  • High chemical resistance
  • Smooth surface prevents build-up and deposits inside the pipe
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Reducer T-piece clay
Diameter Ø (mm) 250mm
Diameter Ø 2 (mm) 150mm
Degrees (°) 45°
Ring stiffness KL160
Raw material GRES
Colour Brown
Certificate BENOR
Certificate norm EN 295-1
Pipe wall Solid wall
Length (mm) 50mm
Connection Double socket
Weight (kg) 41kg
Joint KL
System CF
Diameter Ø (mm) 250mm
Diameter Ø 2 (mm) 150mm
Degrees (°) 45°
Ring stiffness KL160
Raw material GRES
Colour Brown
Certificate BENOR
Certificate norm EN 295-1
Pipe wall Solid wall
Length (mm) 50mm