GRES T-PIECE 45° BENOR DN250/200MM D/S CL 160 N
Code GRESRT25204
Code GRESRT25204
Brand Euro Sweillem
Reference 16067
Unit pieces
Product model Reducer T-piece clay
Description
Stoneware T-joint (clay), manufactured from glazed high-quality fired clay, supplied with sealing.
Full description
Documents
Full description
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)
  • Hamme
  • Hasselt
(According to our consultants)
  • Durable and environmentally friendly natural product
  • Impact-resistant
  • High chemical resistance
  • Smooth surface prevents build-up and deposits inside the pipe
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Reducer T-piece clay
Diameter Ø (mm) 250mm
Diameter Ø 2 (mm) 200mm
Degrees (°) 45°
Ring stiffness KL160
Raw material GRES
Colour Brown
Certificate BENOR
Certificate norm EN 295-1
Pipe wall Solid wall
Length (mm) 60mm
Connection Double socket
Weight (kg) 48kg
Joint KL
System CF
Diameter Ø (mm) 250mm
Diameter Ø 2 (mm) 200mm
Degrees (°) 45°
Ring stiffness KL160
Raw material GRES
Colour Brown
Certificate BENOR
Certificate norm EN 295-1
Pipe wall Solid wall
Length (mm) 60mm