GRES T-PIECE 90° BENOR DN250/150MM D/S CL 160 N
Code GRESRT25159
Code GRESRT25159
Brand Euro Sweillem
Reference 15803
Unit pieces
Product model Reducer T-piece clay
  • Geel
  • Hasselt
Description
Stoneware T-joint (clay), manufactured from glazed high-quality fired clay, supplied with sealing.
  • Geel
  • Hasselt
  • Zedelgem
Full description
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)
(According to our consultants)
  • Durable and environmentally friendly natural product
  • Impact-resistant
  • High chemical resistance
  • Smooth surface prevents build-up and deposits inside the pipe
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Reducer T-piece clay
Diameter Ø (mm) 250mm
Diameter Ø 2 (mm) 150mm
Degrees (°) 90°
Ring stiffness KL160
Raw material GRES
Colour Brown
Certificate BENOR
Certificate norm EN 295-1
Pipe wall Solid wall
Length (mm) 50mm
Connection Double socket
Weight (kg) 41kg
Joint KL
System CF
Diameter Ø (mm) 250mm
Diameter Ø 2 (mm) 150mm
Degrees (°) 90°
Ring stiffness KL160
Raw material GRES
Colour Brown
Certificate BENOR
Certificate norm EN 295-1
Pipe wall Solid wall
Length (mm) 50mm