GRES T-PIPE BENOR DN300/150MM L=2.00M CL 160 N
Code GRESRTB3015
Code GRESRTB3015
Brand Euro Sweillem
Reference 17727
Unit pieces
Product model T-pipe clay
  • Oostakker
Description
Stoneware T-pipe (clay), manufactured from glazed high-quality fired clay, supplied with sealing.
Full description
Documents
  • Oostakker
Full description
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)
  • Aartselaar
  • Geel
  • Hamme
  • Zedelgem
Product information
(Well informed)
Description
(In detail)
Pros and cons
(According to our consultants)
  • Durable and environmentally friendly natural product
  • Impact-resistant
  • High chemical resistance
  • Smooth surface prevents build-up and deposits inside the pipe
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type T-pipe clay
Diameter Ø (mm) 300mm
Diameter Ø 2 (mm) 150mm
Degrees (°) 90°
Ring stiffness KL160
Raw material GRES
Colour Brown
Certificate BENOR
Certificate norm EN 295-1
Pipe wall Solid wall
Length (mm) 2000mm
Connection Double socket
Joint KL
Product type T-pipe clay
Diameter Ø (mm) 300mm
Diameter Ø 2 (mm) 150mm
Degrees (°) 90°
Ring stiffness KL160
Raw material GRES
Colour Brown
Certificate BENOR
Certificate norm EN 295-1
Pipe wall Solid wall
Length (mm) 2000mm