INSULATED COUPLER PE100 SDR11 PN16 D110/D160
Code CFITM110160
Code CFITM110160
Brand Georg Fischer
Reference 64366
Unit pieces
Product model Electrofusion socket PE pressure insulated
Collection COOL-FIT
Availablility
Availablility
  • Hamme
Documents
  • Hamme
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Electrofusion socket PE pressure insulated
Diameter Ø (mm) 110mm
Outer diameter conduit (mm) 160mm
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 100mm
Insulation material GF HE foam
Collection COOL-FIT
Diameter Ø (mm) 110mm
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 100mm