INSULATED COUPLER PE100 SDR11 PN16 D160/D250 4.0
Code CFITM1602504
Code CFITM1602504
Brand Georg Fischer
Reference 64393
Unit pieces
Product model Electrofusion socket PE pressure insulated
Collection COOL-FIT
Availablility
Availablility
  • Hamme
Documents
  • Hamme
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Electrofusion socket PE pressure insulated
Diameter Ø (mm) 160mm
Outer diameter conduit (mm) 250mm
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 150mm
Insulation material GF HE foam
Collection COOL-FIT
Diameter Ø (mm) 160mm
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 150mm