NIDAGRAVEL 140 2.40X1.20M H40 WHITE 4.0kN/M²
Code NIDAGRAVEL
Code NIDAGRAVEL
Brand Nidaplast
Reference 9800
Unit
Product model Gravel grid
Collection Nidagravel
Availablility
Availablility
  • Aartselaar
  • Geel
  • Hamme
  • Hasselt
  • Herent
  • Herstal
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
Documents
  • Aartselaar
  • Geel
  • Hamme
  • Hasselt
  • Herent
  • Herstal
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Product information
(Well informed)
Application
For the construction of stable, durable and permeable pavements, terraces, driveways, etc.
Pros and cons
(According to our consultants)
  • Efficient infiltration of surface rainwater thanks to open spaces
  • Easy and fast installation
  • Equipped with thermally bonded geotextile to prevent the growth of weeds and plant roots
  • High compressive strength
  • Resistant to UV radiation and frost
  • Can be cut to size
  • Installation without fixings
  • Made from recyclable plastic
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Gravel grid
Width (mm) 1200mm
Height (mm) 40mm
Colour White
Raw material PP
Length (mm) 2400mm
Collection Nidagravel
UV resistant yes
Weight (kg) 5,18kg
Compressive strength (empty) 40 t/m²
Compressive strength (filled) 400 t/m²
Cell diameter (mm) 50mm
Product type Gravel grid
Width (mm) 1200mm
Height (mm) 40mm
Colour White
Raw material PP
Length (mm) 2400mm
UV resistant yes
Weight (kg) 5,18kg
Cell diameter (mm) 50mm