PVC CHAMB. FB 315MM A/1X110SP B/1X110SP GREASE COL
Code PUT9A
Code PUT9A
Reference 30505
Unit pieces
Product model PVC inspection chamber with grease trap
Availablility
Availablility
  • Aartselaar
  • Hamme
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
Documents
  • Aartselaar
  • Hamme
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Product information
(Well informed)
Application
  • Suitable for use in combination with PVC, PP and HDPE pipes.
  • Connections are made using PVC fittings with an integrated sealing ring.
Pros and cons
(According to our consultants)
  • Quick and user-friendly connection
  • BENOR certification for guaranteed quality
  • Equipped with a rubber seal for easy, watertight height adjustment of the chamber
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type PVC inspection chamber with grease trap
Raw material PVC
Function Grease trap
Diameter Ø (mm) 315mm
Diameter Ø 2 (mm) 110mm
Base Flat
Diameter Ø 3 (mm) 110mm
Certificate BENOR
Height (mm) 500mm
Raw material PVC
Function Grease trap
Diameter Ø (mm) 315mm
Diameter Ø 2 (mm) 110mm
Base Flat
Diameter Ø 3 (mm) 110mm
Certificate BENOR
Height (mm) 500mm