STYRODUR 3035C 60MM OVERLAP 0.615X1.265M
Code STYROD60
Code STYROD60
Reference 17890
Unit
Product model Insulation board
Availablility
Availablility
  • Tielt
Description
Full description
  • Tielt
Full description
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Product information
(Well informed)
Description
(In detail)
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Insulation board
Thickness (mm) 60mm
Edge finish Tongue and groove
Raw material XPS
R value (m²K/W) 1,75m2K/W
Compressive strength (insulation) (kPa) 300kPa
Euro fire class E
Length (mm) 1265mm
Width (mm) 615mm
Colour Green
Lambda value (W/mK) 0,034
Product type Insulation board
Thickness (mm) 60mm
Edge finish Tongue and groove
Raw material XPS
R value (m²K/W) 1,75m2K/W
Euro fire class E
Length (mm) 1265mm
Width (mm) 615mm