URSA HOMETEC35 100MM 6.5X1.2M (7.80M²/PACK)
| Code | UHOM100 |
| Code | UHOM100 |
| Brand | Ursa |
| Reference | 14339 |
| Unit | m² |
| Product model | Insulation roll |
| Collection | Ursa Hometec 35 |
| Availablility |
Availablility
Aartselaar
Geel
Hasselt
Herent
Hoogstraten
Oostakker
Zedelgem
- ✓ 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)Availablility
Aartselaar
Farciennes
Geel
Hamme
Herent
Hoogstraten
Oostakker
Tielt
Zedelgem
Farciennes
Hamme
Hasselt
Herstal
Tielt
Herstal
Often bought together with
Technical specifications
(Everything you should know)| Product type | Insulation roll |
| Thickness (mm) | 100mm |
| Raw material | Glass wool |
| R value (m²K/W) | 2,85m2K/W |
| Lambda value (W/mK) | 0,035W/mK |
| Euro fire class | A1 |
| Application | Pitched roof, Cavity wall, Timber frame construction, Attic floor |
| Function | Thermal insulation |
| Edge finish | Straight edge |
| Finish | Bare |
| Product type | Insulation roll |
| Thickness (mm) | 100mm |
| Raw material | Glass wool |