URSA PAN35 40MM 1.35X0.60M
URSA PAN35 40MM 1.35X0.60M
Code UPAN040
Code UPAN040
Brand Ursa
Reference 26892
Unit
Product model Insulation board
Collection Ursapan
Availablility
Availablility
  • Aartselaar
  • Geel
  • Hasselt
  • Herent
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Zedelgem
  • Aartselaar
  • Geel
  • Hasselt
  • Herent
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Zedelgem
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)
  • Farciennes
  • Hamme
  • Tielt
  • Farciennes
  • Hamme
  • Herstal
  • Tielt
  • Herstal
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Insulation board
Collection Ursapan
Thickness (mm) 40mm
Length (mm) 1350mm
Edge finish Straight edge
Function Thermal insulation
Raw material Glass wool
R value (m²K/W) 1,1m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,035W/mK
Euro fire class A1
Finish Glass fleece
Application Cavity wall, Interior wall, Exterior wall
Width (mm) 600mm
Product type Insulation board
Thickness (mm) 40mm
Length (mm) 1350mm
Edge finish Straight edge
Function Thermal insulation
Raw material Glass wool
R value (m²K/W) 1,1m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,035W/mK
Euro fire class A1
Finish Glass fleece
Width (mm) 600mm