CAST IRON COVER D400 FS1200X1200 CO1100X1100 H100
Code IJD120120
Code IJD120120
Reference 8287
Unit pieces
Product model Lid cast iron
Availablility
Availablility
  • Aartselaar
  • Farciennes
  • Geel
  • Hamme
  • Hasselt
  • Herstal
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
Description
Full description
Documents
  • Aartselaar
  • Farciennes
  • Geel
  • Hamme
  • Hasselt
  • Herstal
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
Full description
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Product information
(Well informed)
Description
(In detail)
Cast iron cover with a load class according to EN 124-1 – D400 (kN).
  • Anti-slip cover with hydraulic locking system
  • Cover fitted with a lifting recess
  • With DRWA_EUP inscription
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Lid cast iron
Width (mm) 1200mm
Length (mm) 1200mm
Load class D400
Shape Square
Certificate Uncertified
Raw material Cast iron
Certificate norm EN 124-1
Height (mm) 100mm
Lid properties Hydraulic seal
Clear opening width (mm) 1100mm
Clear opening length (mm) 1100mm
Product type Lid cast iron
Width (mm) 1200mm
Length (mm) 1200mm
Load class D400
Shape Square
Certificate Uncertified
Raw material Cast iron
Certificate norm EN 124-1
Height (mm) 100mm
Lid properties Hydraulic seal