INSULATED PIPE PE100 SDR11 PN16 D90/D140X5000
Code CFITBUIS90140
Code CFITBUIS90140
Brand Georg Fischer
Reference 64356
Unit meter
Product model Pipe PE pressure insulated
Collection COOL-FIT
Availablility
Availablility
  • Hamme
Documents
  • Hamme
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Pipe PE pressure insulated
Pipe diameter (mm) 90mm
Outer diameter conduit (mm) 140mm
Length (m) 5m
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 80mm
Insulation material GF HE foam
Collection COOL-FIT
Pipe diameter (mm) 90mm
Length (m) 5m
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 80mm