KINGSPAN THERMAROOF TR24 ROOF 60MM 1.20X0.60M
Code KTR24060
Code KTR24060
Brand Kingspan
Reference 16580
Unit
Product model Insulation board
Collection Thermaroof TR24
Availablility
Availablility
  • Geel
Description
Full description
  • Geel
Full description
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Product information
(Well informed)
Description
(In detail)
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Insulation board
Collection Thermaroof TR24
Thickness (mm) 60mm
Length (mm) 1200mm
Edge finish Straight edge
Function Thermal insulation
Raw material PIR – Polyisocyanurate
R value (m²K/W) 2,2m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,025W/mK
Compressive strength (insulation) (kPa) 120kPa
Euro fire class F
Finish 1-side mineral glass fleece / 1-side bituminized glass fleece
Application Flat roof
Width (mm) 600mm
Product type Insulation board
Thickness (mm) 60mm
Length (mm) 1200mm
Edge finish Straight edge
Function Thermal insulation
R value (m²K/W) 2,2m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,025W/mK
Euro fire class F
Application Flat roof
Width (mm) 600mm