PP RAINWATER FILTER DEVAPLUS XL FILTER DN200-DN400
Code DEVAXL
Code DEVAXL
Brand Devaplus
Reference 18139
Unit pieces
Product model Rainwater Filter
  • Aartselaar
  • Farciennes
  • Herent
  • Herstal
  • Aartselaar
  • Farciennes
  • Herent
  • Herstal
Full description
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
(According to our consultants)
  • No fall required.
  • Easy access and handling.
  • Lightweight design.
  • Easy maintenance.
  • The sieve is made of stainless steel.
  • Filter and rainwater tank located under the same cover.
  • Suitable for all pitched roof surfaces (tiles or slates) and most flat roofs.
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Rainwater Filter
Raw material PP
Min. range diameter Ø (mm) 200mm
Max. range diameter Ø (mm) 400mm
Max. roof surface (m²) 1600
Mesh size (mm) 1,4
Filter Stainless steel
Length (mm) 600mm
Width (mm) 600mm
Product type Rainwater Filter
Raw material PP
Max. roof surface (m²) 1600
Mesh size (mm) 1,4
Filter Stainless steel
Length (mm) 600mm
Width (mm) 600mm