PP-RIBWALL REDUCER DN300/250 SP/SO
Code PPRIBR3025
Code PPRIBR3025
Reference 14972
Unit pieces
Product model Reducer PP Ribwall
Collection Ribwall
  • Oostakker
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)
  • Farciennes
  • Herent
  • Herstal
(Everything you should know)
Product type Reducer PP Ribwall
DN (mm) 300mm
DN 1 (mm) 250mm
Ring stiffness SN8
Certificate BENOR
Connection Single socket
Colour Reddish brown
Pipe wall Ribbed
Raw material PP
Certificate norm EN 13476-3
Collection Ribwall
Length (mm) 367mm
L1 (mm) 125mm
L2 (mm) 149mm
DN (mm) 300mm
DN 1 (mm) 250mm
Ring stiffness SN8
Certificate BENOR
Connection Single socket
Colour Reddish brown
Pipe wall Ribbed
Raw material PP
Certificate norm EN 13476-3
Length (mm) 367mm
L1 (mm) 125mm
L2 (mm) 149mm