STORA-SELF100 H60 CHANNEL+SLOT 1M
Code SB100060
Code SB100060
Brand Stora-Drain
Reference 12691
Unit pieces
Product model Drainage channel
Collection Stora Self
Availablility
Availablility
  • Aartselaar
  • Farciennes
  • Geel
  • Hamme
  • Hasselt
  • Herent
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
Description
Full description
Documents
  • Aartselaar
  • Farciennes
  • Geel
  • Hamme
  • Hasselt
  • Herent
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
Full description
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)
Product information
(Well informed)
Description
(In detail)
Pros and cons
(According to our consultants)
  • The pressed design of the slot grating ensures impeccable quality.
  • Thanks to the FIX locking system, it is easy to install and can be easily removed for cleaning.
Technical specifications
(Everything you should know)
Collection Stora Self
Product type Drainage channel
Internal width (mm) 100mm
Grating motif Slotted grate
Length (mm) 1000mm
Height (mm) 60mm
Load class A15
Raw material Polyester concrete
Weight (kg) 7kg
Product type Drainage channel
Internal width (mm) 100mm
Grating motif Slotted grate
Length (mm) 1000mm
Height (mm) 60mm