URSA PURETEC34 240MM 3.00X1.20M (3.60M²/PACK)
Code UPURT34240
Code UPURT34240
Brand Ursa
Reference 63449
Unit
Product model Insulation roll
Collection PURETEC 34
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)
  • Aartselaar
  • Farciennes
  • Geel
  • Hamme
  • Herent
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
  • Aartselaar
  • Farciennes
  • Geel
  • Hamme
  • Hasselt
  • Herent
  • Herstal
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
  • Hasselt
  • Herstal
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Insulation roll
Collection PURETEC 34
Thickness (mm) 240mm
Raw material Glass wool
R value (m²K/W) 7,05m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,034W/mK
Euro fire class A1
Application Pitched roof, Timber frame construction, Attic floor
Function Acoustic insulation, Thermal insulation
Edge finish Straight edge
Finish Bare
Width (m) 1,2m
Length (m) 3m
Product type Insulation roll
Collection PURETEC 34
Thickness (mm) 240mm
Raw material Glass wool
R value (m²K/W) 7,05m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,034W/mK