UTHERM FLOOR LE 60MM 1.20X0.60M
Code UTFLE060
Code UTFLE060
Brand Unilin
Reference 47671
Unit
Product model Insulation board
Collection Utherm Floor LE
Availablility
Availablility
  • Aartselaar
  • Geel
  • Hasselt
  • Herent
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Zedelgem
  • Aartselaar
  • Geel
  • Hasselt
  • Herent
  • Hoogstraten
  • Oostakker
  • Zedelgem
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)
  • Farciennes
  • Hamme
  • Tielt
  • Farciennes
  • Hamme
  • Herstal
  • Tielt
  • Herstal
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Insulation board
Collection Utherm Floor LE
Thickness (mm) 60mm
Length (mm) 1200mm
Edge finish Straight edge
Function Thermal insulation
Raw material PIR – Polyisocyanurate
R value (m²K/W) 2,7m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,022W/mK
Compressive strength (insulation) (kPa) 150kPa
Euro fire class E
Finish Gas-tight multilayer laminate with grid pattern (double-sided)
Application Floor
Width (mm) 600mm
Product type Insulation board
Thickness (mm) 60mm
Length (mm) 1200mm
Edge finish Straight edge
Function Thermal insulation
R value (m²K/W) 2,7m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,022W/mK
Euro fire class E
Application Floor
Width (mm) 600mm