KINGSPAN THERMAFLOOR TF70 FLOOR 60MM 1.20X0.60M
Code KTF70060
Code KTF70060
Brand Kingspan
Reference 15254
Unit
Product model Insulation board
Collection Thermafloor TF70
Availablility
Availablility
  • Aartselaar
  • Herent
  • Tielt
Description
Full description
  • Aartselaar
  • Herent
  • Tielt
Full description
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Product information
(Well informed)
Description
(In detail)
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Insulation board
Collection Thermafloor TF70
Thickness (mm) 60mm
Length (mm) 1200mm
Edge finish Straight edge
Function Floor insulation
Raw material PIR – Polyisocyanurate
R value (m²K/W) 2,7m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,022W/mK
Compressive strength (insulation) (kPa) 120kPa
Euro fire class E
Finish Alu multilayer complex
Application Thermal insulation
Width (mm) 600mm
Product type Insulation board
Thickness (mm) 60mm
Length (mm) 1200mm
Edge finish Straight edge
Function Floor insulation
R value (m²K/W) 2,7m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,022W/mK
Euro fire class E
Finish Alu multilayer complex
Application Thermal insulation
Width (mm) 600mm