UTHERM ROOF BM 60MM 1.20X0.60M
UTHERM ROOF BM 60MM 1.20X0.60M
Code UTRB060
Code UTRB060
Brand Unilin
Reference 47634
Unit
Product model Insulation board
Collection Utherm Roof BM
Availablility
Availablility
  • Aartselaar
  • Farciennes
  • Geel
  • Herent
  • Hoogstraten
  • Aartselaar
  • Farciennes
  • Geel
  • Herent
  • Hoogstraten
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)
  • Hamme
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
  • Hamme
  • Hasselt
  • Oostakker
  • Tielt
  • Zedelgem
  • Herstal
  • Hasselt
  • Herstal
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Insulation board
Collection Utherm Roof BM
Thickness (mm) 60mm
Length (mm) 1200mm
Edge finish Straight edge
Function Thermal insulation
Raw material PIR – Polyisocyanurate
R value (m²K/W) 2,2m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,027W/mK
Compressive strength (insulation) (kPa) 150kPa
Euro fire class F
Finish 1-side mineral glass fleece / 1-side bituminized glass fleece
Application Flat roof
Width (mm) 600mm
Product type Insulation board
Thickness (mm) 60mm
Length (mm) 1200mm
Edge finish Straight edge
Function Thermal insulation
R value (m²K/W) 2,2m2K/W
Lambda value (W/mK) 0,027W/mK
Euro fire class F
Application Flat roof
Width (mm) 600mm