INSULATED PIPE PE100 SDR11 PN16 D40/D90X5000
Code CFITBUIS4090
Code CFITBUIS4090
Brand Georg Fischer
Reference 64324
Unit meter
Product model Pipe PE pressure insulated
Collection COOL-FIT
Availablility
Availablility
  • Hamme
Documents
  • Hamme
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Pipe PE pressure insulated
Pipe diameter (mm) 40mm
Outer diameter conduit (mm) 90mm
Length (m) 5m
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 32mm
Insulation material GF HE foam
Collection COOL-FIT
Pipe diameter (mm) 40mm
Length (m) 5m
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 32mm