INSULATED PIPE PE100 SDR11 PN16 D90/D160X5000 4.0
Code CFITBUIS901604
Code CFITBUIS901604
Brand Georg Fischer
Reference 64395
Unit meter
Product model Pipe PE pressure insulated
Collection COOL-FIT
Availablility
Availablility
  • Hamme
Documents
  • Hamme
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Pipe PE pressure insulated
Pipe diameter (mm) 90mm
Outer diameter conduit (mm) 160mm
Length (m) 5m
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 80mm
Insulation material GF HE foam
Collection COOL-FIT
Pipe diameter (mm) 90mm
Length (m) 5m
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 80mm