INSULATED PIPE PE100 SDR17 PN10 D160X5000 4.0
Code CFITBUIS1604
Code CFITBUIS1604
Brand Georg Fischer
Reference 64394
Unit meter
Product model Pipe PE pressure insulated
Collection COOL-FIT
Availablility
Availablility
  • Hamme
Documents
  • Hamme
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Technical specifications
(Everything you should know)
Product type Pipe PE pressure insulated
Pipe diameter (mm) 160mm
Outer diameter conduit (mm) 250mm
Length (m) 5m
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 150mm
Insulation material GF HE foam
Collection COOL-FIT
Pipe diameter (mm) 160mm
Length (m) 5m
Pressure (bar) PN16
Raw material HDPE
SDR value SDR11
DN (mm) 150mm