STORA-SELF100 H75 CHANNEL+FIX SLOT GRATE 100CM
Code SB100075
Code SB100075
Brand Stora-Drain
Reference 12719
Unit pieces
Product model Drainage channel
Collection Stora Self
Availablility
Availablility
  • Geel
  • Herent
  • Tielt
  • Zedelgem
Description
Full description
Documents
  • Geel
  • Herent
  • Tielt
  • Zedelgem
Full description
  • 1% additional online order discount on top of your net prices
Accessories
(Selected for you)
  • Aartselaar
  • Hamme
  • Hasselt
  • Oostakker
  • Hamme
  • Oostakker
Product information
(Well informed)
Description
(In detail)
Pros and cons
(According to our consultants)
  • The pressed design of the slot grating ensures impeccable quality.
  • Thanks to the FIX locking system, it is easy to install and can be easily removed for cleaning.
Technical specifications
(Everything you should know)
Collection Stora Self
Product type Drainage channel
Internal width (mm) 100mm
Grating motif Slotted grate
Length (mm) 1000mm
Height (mm) 80mm
Load class B125
Raw material Polyester concrete
Weight (kg) 7,65kg
Product type Drainage channel
Internal width (mm) 100mm
Grating motif Slotted grate
Length (mm) 1000mm
Height (mm) 80mm